Webhosting nebo VPS? - HostingWorld.cz

 

Webhosting nebo VPS?

17.10.2014 - Kategorie: Rady a tipy
autor: Michal Kumžák, přečteno: 979x

Na začátku bych vám měl říci jaký je rozdíl mezi webhostingem a VPS (virtuální privátní server).

Webhosting je služba ve které si pronajímáte místo a nástroje, které vám umožní provozovat webovou stránku a emaily na internetu. Nepotřebujete tedy žádné znalosti administrace těchto nástrojů. U webhostingu sdílíte zdroje serveru s ostatními uživateli.

VPS je jak již z názvu vyplývá virtuální server, na kterém si můžete provozovat svůj vlastní "webhosting". V dnešní době již řada poskytevatelů nabízí administrovatelné prostředí, ve kterém si jednotlivé weby můžete jednoduše nastavovat. Pro využívání VPS je tedy potřeba znát, alespoň základy administrace těchto webových služeb. Narozdíl od webhostingu, má však VPS na serveru pevně vyhrazeny zdroje které nemůže využívat nikdo jiný.

Teď když známe rozdíly mezi webhostingem a VPS můžeme si říci výhody a nevýhody obou těchto služeb.

Sdílené zdroje - výhodou VPS oproti webhostingu je, že zdroje nesdílí s ostatními uživateli a nemůže mu tedy jiný uživatel ubrat na výkonu.

Správa služeb - pro využívání VPS je potřeba mít alespoň základní znalosti administrace, což u webhostingu není nutné

Škálovatelnost - vetšina poskytovatelů u VPS umožňuje navyšovat výkon a prostor serveru, což u webhostigu není

Vlastní specifické nastavení - protože u VPS můžete spravovat webové služby sami, můžete si tedy například nastavit své vlastní spefické nastavení webserveru, mailserveru, databáze a dalších služeb. U webhostingu máte tyto nastavení většinou jasně dané a měnit je ve většině případů nelze.

Služby navíc - na VPS si samozřejmě můžete nainstalovat i další služby, které webhosting třeba neposkytuje. Například pokud někdo chce používat Ruby on Rail (framework v jazyce Ruby), může si toto na VPS sprovoznit.

Zálohování - již snad neexistuje webhosting který by nebyl zálohován. U VPS, pokud zálohování neprovádí poskytovatel, což není zcela běžné, si zálohování musíte obstarat sami.

Jak vidíte webhosting i VPS mají své pro a proti a záleží na každém co potřebuje a co je v jeho možnostech. Určitě by se dali najít i další oblasti ve kterých by se dali najít pro a proti, ale myslím, že ty základní jsem zde uvedl a každý si může udělat již vlastní názor na to, jakou z těchto dvou služeb bude preferovat.

zpět

 

Počty programů

Webhosting:237
VPS:85
Dedikovaný server:70
Managed server:42
Serverhousing:45

Top10 počtu domén

Poskytovatel Počet domén
WEDOS 225147
Forpsi 141379
Active24 106978
CZECHIA 48236
Český hosting 38425
Web4U 34743
IGNUM 31430
Savana 28558
G-hosting.cz 24228
ONEbit.cz 23270
reklama Vyzkoušejte si ONEbit hosting na 60 dnů ZDARMA

Přihlášení

 
 
Webhosting Hosting90Webhosting Hosting51Webhosting Český hostingWebhosting Web4UWebhosting IGNUM

© HostingWorld.cz 2011