Jak si vybrat doménu - HostingWorld.cz

 

Jak si vybrat doménu

10.5.2011 - Kategorie: Rady a tipy
autor: Michal Kumžák, přečteno: 6094x

Doména je internetová adresa, na které se bude zobrazovat Vaše webová prezentace a také může být použita pro Vaší emailovou adresu. Doména se skládá z koncovky, takzvané TLD (Top Level Domain) a názvu. Takto složená doména se nazývá doména druhého řádu. Jednotlivé řády domény se oddělují tečkou. Například doména new.domena.cz je doména třetího řádu.

Jakou volit koncovku (TLD)

Koncovky domén jsou pevně dané a o jejich vytvoření rozhodují mezinárodní instituce. Výběr koncovky k doméně je tedy poměrně jednoduchý. Vyberte takovou koncovku, která odpovídá místu, kde chcete svou webovou prezentaci provozovat. V Česku si tedy vyberte koncovku .cz, v Německu .de, pokud chcete pojmout celou evropu volte .eu. Pokud jste se však rozhodli, že nepotřebujete mít koncovku podle regionu, můžete volit z tvz. mezinárodních domén (.com,.net,.org,.biz,.name,.info,.travel,...). Jak vidíte volba koncovky není nikterak obtížná.

Jaký zvolit název domény

Název domény je naopak od koncovky téměř celý ve Vaši režii. Pro každou koncovku existují pravidla tvorby názvu domény. Pokud bych zde měl uvést univerzální pravidlo, aby vyhovělo všem koncovkám, tak název domény musí mít minimálně 3 a maximálně 256 znaků. Může obsahovat jen písmena bez diakritiky, číslice a pomlčku. Název domény nesmí žačínat ani končit pomlčkou a pomlčka nesmí sousedit s další pomlčkou.
Teď když víte jak můžete název vytvořit je potřeba si ujasnit co od názvu domény vyžadujete. Při výběru názvu domény doporučuji řídit následujícími pravidli:

  • Název by měl odpovídat nazvu firmy, produktu, či jinému názvu, který chcete na webu propagovat.
  • Název by měl být snadno zapamatovatelný a neměl by být tedy příliš dlouhý.
  • Název by měl jít snadno a srozumitelně vyslovit.
  • Pokud jste zvolili víceslovný název, slova oddělte pomlčkou.
  • Volte název pokud možno bez diakritiky.
  • Název by neměl být zaměnitelný (telekom -> telecom)
  • Pokud Vámi zvolený název je již registrovaný, zkuste se podívat po jiné variantě koncovky.
  • Pokud nemůžete na jít přijatelný název domény, podívejte se zda jsou Vámi přijatelné varianty domény provozovány a zkuste současného vlastníka kontaktovat z dotazem na možnost prodeje domény. Další možností jsou nabídky již registrovaných domén na prodej, např. www.bazar-domen.cz.

SEO a doména

Na internetu se vede spor o to, zda je název domény významný pro vyhledávače nebo ne. Někdo tvrdí, že ten či onen vyhledávač na název domény bere zřetel a někdo jiný tvrdí, že název domény není důležitý, ale že je důležité až co je v URL, tedy za doménou. Pokud bych se měl k jedné ze skupin přiklonit, tak bych volil možnost, že název domény má vliv na vyhledávače. Toto netvrdím z důvodu, že vidím do praktit jednotlivých provozovatelů vyhledávačů, ale protože jedním z nejdůležitějších faktorů pro pořadí ve vyhledávačích jsou zpětné odkazy a jejich anchor text. A protože se do anchoru píše celý název domény je jasné, že pokud obsahuje klíčová slova je to jen plus pro Vás.
Dalším důležitým faktorem u domény je její staří. Čím starší doména je, tím je více pro vyhledávač důvěrohodná. Pokud tedy pořídíte novou doménu, nezoufejte, že se hned nedostanete na přední místa ve vyhledávačích.
Posledním faktorem je rank domény. Každý vyhledávač má svůj vlastní rank a samozřejmě opět neveřejnou technologie jeho určení. Obecně platí, že výše ranku se určuje ze zpětných odkazů, toto je ovšem již téma do jiného článku.

Závěr

V případě, že tedy hledáte novou doménu pro Váš internetový projekt, dobře zvažte název domény a v případě, že takovou doménu nejdete a je volná, doporučuji ji co nejdříve registrovat u jednoho z mnoha registrátorů. Pro ilustraci se můžete podívat na ceník nejčastěji registrovaných koncovek.

Přeji Vám šťastnou volbu.

zpět

 

Počty programů

Webhosting:237
VPS:85
Dedikovaný server:70
Managed server:42
Serverhousing:45

Top10 počtu domén

Poskytovatel Počet domén
WEDOS 225147
Forpsi 141379
Active24 106978
CZECHIA 48236
Český hosting 38425
Web4U 34743
IGNUM 31430
Savana 28558
G-hosting.cz 24228
ONEbit.cz 23270
reklama Vyzkoušejte si ONEbit hosting na 60 dnů ZDARMA

Přihlášení

 
 
Webhosting Hosting90Webhosting Hosting51Webhosting Český hostingWebhosting Web4UWebhosting IGNUM

© HostingWorld.cz 2011